شاید تعجب کنید، ولی اعتیاد به شیرینی از رایج ترین انواع اعتیادها است.

مصرف بیش از حد مواد شیرین کم کم باعث می شود فرد نتواند بدون آنها برای مدت طولانی زندگی کند. میلیون ها نفر به مصرف شیرینی ها اعتیاد دارند و متاسفانه بدتر از آن اینکه خود آنها نیز از ابتلا به آن آگاهی ندارند. پس از خوردن یک ماده شیرین، مغز مواد شیمیایی طبیعی آزاد می کند که احساس لذت را در بدن به وجود می آورد و بدن مقدار بیشتری از آن را طلب می کند.

پژوهشگران بر این باورند که هنگام مصرف شیرینی قسمتی از مغز که فعال می شود و طلب شیرینی مجدد می کند، همان قسمتی است که با مصرف مواد مخدر فعال می شود و مواد مخدر بیشتری طلب می کند.

اعتیاد به قند می تواند طول عمر افراد را 11 تا 20 سال کاهش دهد و این یک واقعیت است. به علاوه، عوارض زیر از پیامدهای مصرف زیاد قند می باشند:
دیابت، بیماری قلبی، چاقی، اختلال در مغز، ضعف سیستم ایمنی، افزایش قند خون، پوسیدگی دندان و سوء تغذیه.

خوردن شیرینی عوارض بسیاری دارد و در برخی موارد افراد نمی توانند آن را تشخیص دهند، برای مثال اگر افراد معتاد به شیرینی یک روز آن را نخورند، کم تحرک خواهند بود و انرژی لازم را نخواهند داشت و گاه حتی دچار تکرر ادرار و تشنگی زیاد می شوند و حتی در زمان سیری نیز احساس گرسنگی زیاد می کنند.

قند چیزی جز افزایش آنی انرژی به شما نمی دهد. و عاری از هرگونه ویتامین، موادمعدنی، فیبر، و آنتی اکسیدان است که در موادغذایی طبیعی یافت می شود. بدتر از همه اینکه چاقتان هم می کند.


حال سوال اینجاست که چگونه آن را درمان کنیم؟

درست است که حذف کامل مواد قندی از برنامه غذای روزانه کار غیر ممکنی به نظر می آید، اما در اینجا راهنمایی هایی برای کاهش مصرف آن به شما توصیه می کنم.

خوشبختانه، با راهکارهای ساده می توان بر خوردن شیرینی غلبه کرد؛ اگرچه این راهکارها در عین سادگی برای افراد وابسته می تواند بسیار سخت باشد.

اولین قدم برای غلبه بر میل و هوس خوردن شیرینی ها، دور کردن تمامی تنقلات و شیرینی ها از خانه است. هیچ نوع شیرینی نخرید و حتی هنگام خرید کردن نیز، از غرفه های فروش شیرینی ها دیدن نکنید.

از خوردن مواد غذایی بسته بندی شده اجتناب کنید و تا می توانید مواد غذایی طبیعی مصرف کنید. به جای خوردن میوه های کمپوت و کنسرو شده، میوه های تازه بخورید.

بعد از خلاص شدن از شر تمامی تنقلات شیرین و ناسالم حال نوبت آن است که رژیم غذایی خود را تغییر دهید و سبزیجات، میوه ها، محصولات لبنی، گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، آجیل و دیگر مواد غذایی طبیعی را جایگزین آنها کنید. پس از چند روز قطع مصرف شیرینی ها و جایگزینی میوه ها و سبزیجات، حتی به تدریج میوه ها به نظرتان شیرین تر می رسند.


نکته برای افرادی که این کار را غیر ممکن تلقی میکنند

ترک ناگهانی شیرینی جات واقعا سخته ولی شما میتوانید این میل رو به تدریج کم کنید و در نهایت شیرینی جات را از برنامه غذاییتان کنار بگذارید.

برای مثال شما هر روز 10 عدد شکلات میخورید حال که متوجه اعتیاد و مضررات آن شدید میخواهید آن را از برنامه غذاییتان کنار بگذارید شما شروع کنید این هفته 9 عدد در روز مصرف کنید و هفته بعد 8 عدد و همینجور ادامه دهید تا کاملا حذف شود.


منابع: کرفس، آکا ایران